poniedziałek, 5 stycznia 2015

Zaburzenia psychiczne wieku dorastania

Zaburzenia psychiczne wieku dorastania

Autorka: Michalina Respondek
Psychiatria Wyd. Lekarskie PZWL
Warszawa 2009

Zaburzenia psychiczne okresu dorastania to specyficzne zaburzenia, związane z konfliktami, zadaniami charakterystycznymi dla tej fazy rozwoju i mogą w mniej lub bardziej zmienionej formie występować dalej w życiu dorosłym.
Najczęściej wśród adolescentów obserwowane są zaburzenia odżywiania i depresje młodzieńcze, rzadziej nerwice, zaburzenia zachowania i psychozy.

Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny to zespół chorobowy, którego podstawową cechą jest znaczny ubytek masy ciała. Zaczyna się zwykle między 13-15 rokiem życia, rzadziej miedzy 17-25. Za przyczynę tej choroby uznaje się wieloczynnikowy model, uwzględniający czynniki biologiczne, rodzinne i społeczne. Dodatkowo istotną rolę odgrywać mogą zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz tak zwane elementy indywidualne, czyli problemy z samooceną, przynależnością do określonej grupy lub osiągnięcia szkolne.
Często chorzy mają poczucie niskiej autonomii i kontroli nad większością swojego życia. Zadania okresu dorastania przerastają ich siły i możliwości, zwłaszcza w przypadku kobiet. Obecnie w powstawaniu anoreksji udział biorą także czynniki kulturowe, gdzie lansowany jest bardzo szczupły model kobiecej sylwetki i szycie ubrania w rozmiarze „0”.
Kryteria diagnostyczne anoreksji obejmują:
  • spadek masy ciała powyżej 15 % w stosunku do prawidłowej wagi dla wieku i wzrostu
  • lęk przed przytyciem, nabierający czasami postać paniki
  • zaburzony sposób postrzegania kształtu ciała lub jego części
  • brak przynajmniej trzech kolejnych krwawień miesiączkowych

Leczenie jadłowstrętu psychicznego

Pacjenci często nie odczuwają choroby, a tym bardziej potrzeby leczenia, nawet jeśli wskutek wyniszczenia organizmu grozi im utrata życia. Zwykle w przypadku anoreksji zalecana jest psychoterapia rodzinna, indywidualna, grupowa lub psychoanalityczna. Jeśli waga jest bardzo niska i pojawiają się zaburzenia gospodarki elektrolitowej i hormonalnej zalecane jest leczenie szpitalne.

Zaburzenia psychiczne wieku dorastania

Zaburzenia psychiczne okresu dorastania to specyficzne zaburzenia, związane z konfliktami, zadaniami charakterystycznymi dla tej fazy rozwoju i mogą w mniej lub bardziej zmienionej formie występować dalej w życiu dorosłym.

Depresja młodzieńcza

Depresja młodzieńcza dotyka 10-15% osób w okresie dorastania. Do głównych przyczyn jej występowania zalicza się trudności etapu adolescencji i konfrontację możliwości z oczekiwaniami samego dorastającego oraz jego otoczenia. Objawy depresji młodzieńczej mają wiele wspólnych elementów z depresją wieku dorosłego, pomimo maskowania chrakterystycznych symptomów depresyjnych zachowaniami buntowniczymi, ucieczkami z domu, wagarami, zmęczeniem i znużeniem.
Postacie depresji młodzieńczej:
  • postać „czysta” z wyraźnie obniżonym nastrojem i obecnym lękiem
  • postać „rezygnacyjna”, gdzie obok podstawowych objawów depresji występują trudności w nauce, poczucie bezsensu życia i tendencje samobójcze
  • depresja „ z niepokojem” w której dominuje dysforia, niepokój i zachowania autodestrukcyjne
  • depresja „ hipochondryczna” z wyraźnym niepokojem o własne zdrowie i somatycznymi objawami niektórych chorób
Leczenie depresji młodzieńczej
Największą rolę w leczeniu depresji młodzieńczej odgrywa psychoterapia rodzinna lub indywidualna. Problemem diagnostycznym i terapeutycznym może być obecność epizodów schizofrenicznych, dość częstych w okresie dorastania i dlatego tak istotna jest współpraca z terapeutą i branie kreatywnego udziału w prowadzonych dla tej grupy pacjentów zajęciach.

2 komentarze:

  1. "Zwykle w przypadku anoreksji zalecana jest psychoterapia rodzinna, indywidualna, grupowa lub psychoanalityczna"
    Ta! i znowu zrzucić wszystko na rodziców... Pisz dalej tego bloga, pomaga. Ja mam ten problem z młodszą córką i nie daję rady... Najgorsze są te spojrzenia sąsiadów, obcych ludzi na uulicy, wszyscy wytykają palcami oskarżają, jaka matka, pewnie patologia, nie interesuje się dzieckiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. anoreksja jest chorobą wysokiego ryzyka - na nią się umiera - łatwo i dość szybko
    kwestia wstydu schodzi na plan dalszy?
    dobrze, że nie jest zaraźliwa ale zmartwię Cię - przyczyny kiepsko wpływają na reputację rodziny

    kiepska sprawa wstydzić się własnego dziecka
    z genów to złe czy z wychowania?

    da się leczyć anoreksję w Polsce i trzeba natychmiast i poważnie o tym pomyśleć

    OdpowiedzUsuń